wielki remont w wielkiej płycie

20 September 2012

Cena prostoty

Filed under: materiały — Tags: — son @

- Czyżby ciążyła nade mną jakaś klątwa? Co temat, to trudniejszy – ubolewałam tym razem pod adresem drzwi. – Cóż, podobno w naturze człowieka leży wynajdowanie sobie zadań trudnych, a następnie ich rozwiązywanie.
Drzwi miały być – tak jak i reszta mieszkania – proste, porządne i szczere. Drewniane w jasnym naturalnym kolorze, albo może malowane na biało, ale z widocznymi słojami… Na pewno płaskie, proste i prawie gładkie. Znalezienie takich drzwi to zadanie dla Herkulesa. A nawet dla Syzyfa.

Na polskim rynku dominują drzwi fikuśne, przaśne i ekstrawaganckie.drzwi-rycerskie-copy.jpg

Być może ciągle odreagowywujemy lata komunistycznych deficytów? W każdym razie w sektorze drzwi prostota nie jest na fali. Zwykłe pełne drzwi oczywiście można kupić – wykończone są jednak tanią okleiną, laminatem albo fornirem. Znamy takie drzwi: po latach używania okleina obłazi obnażając kruszącą się płytę drewnopochodną. Takich drzwi nie chcemy.

Intrygujące drzwi sosnowe firmy Remix znaleźć można w Castoramie. Te w wersji “sękatej” są dosyć wdzięczne. Kosztują przy tym zatrważająco niewiele, niecałe 200pln. Czy aby są trwałe? Czy nie zwichrują się po kilku miesiącach? Ryzykować nie będziemy.

drzwi-sekate.jpg

Na wyśnione drzwi natknęliśmy się zupełnie przypadkiem. Były dokładnie takie jak sobie wyobrażaliśmy. Rysunek słoi przebijający spod białej farby. Orzeźwiła nas wyduszona ze sprzedawcy oferta – 4 pary drzwi (z całą infrastrukturą) kosztowałyby nas ponad 17 tys. pln. To więcej niż nasze okna! Nie dla nas takie zbytki.

Tu przyszła pora na głębszą refleksję. Jeżeli prostota, naturalność i niewymuszoność okazują się atrybutami nieprzystępnymi, to czy nie szczerszym wyborem będzie produkt przeciętny i popularny?

No Comments

No comments yet.

RSS feed for comments on this post.

Sorry, the comment form is closed at this time.

Powered by WordPress tło: Jarosław Jeschke, Obrazy z wielkiej płyty